Na osnovi določil 4. in 9. člena Zakona o društvih Ur.l. RS št. 64/2011) so člani Društva upokojencev Dravskih elektrarn Maribor na rednem občnem zboru
dne 27. marca 2013 sprejeli prečiščeno besedilo
PRAVIL
DRUŠTVA UPOKOJENCEV DRAVSKIH ELEKTRARN MARIBOR
Društvo upokojencev Dravskih elektrarn Maribor, skrajšano ime Društvo U DEM (v nadaljnjem besedilu društvo) je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje upokojencev, ki se združujejo zaradi skupno določenih interesov, opredeljenih v teh pravilih in v skladu z zakonom o društvih.
DU je društvo, ki deluje na območju od Dravograda do Formina.
Društvo nima podružnic, niti sekcij.
S sklepom občnega zbora lahko društvo ustanovi interesne skupine za različne oblike neprofitnega delovanja. Interesne skupine niso pravne osebe in delujejo izključno v okviru ciljev in dejavnosti društva. Interesno skupino vodi vodja skupine, ki je član upravnega odbora društva.
S temi pravili člani društva določamo:
finančnimi in drugimi materialnimi sredstvi,
Ime društva je: Društvo upokojencev Dravskih elektrarn Maribor.
Skrajšano ime je: Društvo U DEM.
Sedež društva je Maribor, Obrežna ulica št. 170.
DU DEM je pravna oseba zasebnega prava.
III. Simboli društva
Društvo ima svoj znak, ki ima naslednjo obliko: velika črka U rumene barve, znotraj nje je gonilnik turbine v rjavi barvi. Nad gonilnikom turbine je napis: DRUŠTVO UPOKOJENCEV DRAVSKIH ELEKTRARN MARIBOR, črke so modre barve. Pod gonilnikom turbine je datum ustanovitve društva – 17.9.1997, številke so zelene barve.
Društvo lahko ima tudi svoj prapor, katerega obliko in videz določijo člani na občnem zboru.
O uporabi prapora odločajo člani društva na občnem zboru.
Namen društva je:
Društvo dosega svoje cilje:
Društvo ima naslednjo dejavnost:
Društvo lahko za uresničitev svojih ciljev, zaradi katerih je ustanovljeno, organizira pridobitno dejavnost pod pogoji, ki jo za opravljanje te dejavnosti določa zakon in je udeleženo na dohodkih, doseženih s tako dejavnostjo.
Ta dejavnost je:
Pridobitna dejavnost društva mora biti povezana s cilji in nameni društva.
Za uresničevanje svojih skupnih interesov je DU združeno z drugimi DU v Zvezo društev upokojencev Slovenije (v nadaljnjem besedilu ZDUS).
DU se združuje tudi v zveze ali druge oblike povezovanja ali sodelovanja z drugimi DU na območni, občinski, regijski oziroma interesni ravni, zaradi uresničevanja skupnih interesov.
DU sodeluje z drugimi društvi in zvezami društev pri izvajanju skupno dogovorjenih programov.
DU sodeluje s tujimi društvi upokojencev ali sorodnimi društvi ter se z njimi dogovarja in sporazumeva o skupnih programih, ki morajo biti v skladu s temi pravili, zakonom o društvih in pravnim redom RS.
VII. Zastopanje in predstavljanje društva
DU nastopa v pravnem prometu z drugimi v svojem imenu in za svoj račun.
Društvo U DEM ima štampiljko okrogle oblike premera 30 mm z besedami »Društvo upokojencev Dravskih elektrarn Maribor« na obodu in v sredini piše DU DEM, Obrežna 170, Maribor.
Društvo zastopata in predstavljata predsednik in podpredsednik DU v enakem obsegu, torej imata oba neomejena pooblastila in oba društvo zastopata samostojno. V primeru njune začasne odsotnosti ali zadržanosti (največ en mesec) izvršni odbor določi pooblaščenca za čas odsotnosti.
Predstavnika oz. zastopnika društva odgovarjata za zakonito poslovanje društva v skladu z določili zakona o društvih.
VIII. Način včlanjevanja in prenehanje v članstvu društva
Redni član DU lahko postane vsak upokojenec DEM, če prostovoljno poda pristopno izjavo in plačuje članarino.
Redni člani DU so tudi upokojenci iz družb Elektrogospodarstva Slovenije, ki so bili pred reorganizacijo delavci DEM.
Člani DU so lahko tudi podporni člani oz. simpatizerji.
Podporni člani oz. simpatizerji so lahko fizične osebe, ki simpatizirajo z delom društva in s članarino pomagajo društvu.
Pravice in dolžnosti simpatizerjev oz. podpornih članov in častnih članov so enake, kot pravice članov, razen da podporni člani in simpatizerji nimajo pravice odločanja.
Naziv častnega člana lahko dobi član društva, ki ima posebne zasluge za razvoj in uspešno delo društva. Naziv častnega člana društva lahko društvo podeli tudi nečlanu, ki ima velike zasluge na področju literature ali njej spremljajočih področij. Naziv častnega člana podeljuje občni zbor na predlog upravnega odbora. Če oseba, ki se ji podeli naziv častnega člana društva, ni član društva, nima pravice odločanja.
Pravice članov DU so, da:
Dolžnosti članov DU so, da:
katere je DU včlanjeno,
Članstvo v DU preneha:
O prenehanju članstva zaradi neplačane članarine za več kot dve leti odloči UO in o tem obvesti člana.
Član je lahko izključen s sklepom častnega sodišča in na podlagi Poslovnika o delu častnega razsodišča, če je grobo kršil ta pravila in povzročil DU veliko škodo.
Organi društva so:
Organe društva izvolijo člani društva na občnem zboru za dobo štirih let.
Občni zbor je najvišji organ DU in ga sestavljajo vsi člani društva.
Redni občni zbor skliče predsednik ( zastopnik), ali podpredsednik društva (zastopnik) vsaj enkrat letno.
Izredni občni zbor se skliče po potrebi.
Izredni občni zbor mora sklicati predsednik DU, kadar to zahteva upravni ali nadzorni odbor ali tretjina članov društva. Če predsednik DU ne skliče izrednega občnega zbora v 30 dneh, ga skliče predlagatelj s tem, da določi predlog dnevnega reda in gradivo za sejo.
Pristojnosti občnega zbora so:
Občni zbor vodi delovno predsedstvo, ki ga člani izvolijo na predlog sklicatelja občnega zbora.
30 . člen
Volitve organov DU so praviloma tajne, občni zbor pa lahko sklene, da so javne.
Občni zbor je sklepčen, če je ob predvidenem začetku navzočih najmanj polovica članov . Če ob predvidenem začetku občni zbor ni sklepčen, se začetek odloži za 30 minut, na kar je občni zbor sklepčen, če je prisotnih vsaj 15 članov društva.
Sklep občnega zbora je veljaven, če je zanj glasovalo več kot polovica navzočih članov, razen glede prenehanja društva, odtujitve in razdelitve premoženja, za kar je potrebna večina glasov vseh članov.
Sklepi občnega zbora so obvezni za vse člane in organe DU.
Najvišji organ upravljanja DU med dvema občnima zboroma je upravni odbor.
UO sestavljajo predsednik in podpredsednik društva, tajnik in blagajnik društva, predsedniki komisij in odborov ter člani-poverjeniki za posamezne elektrarne in upravo. V primeru odsotnosti članov-poverjenikov, se seje UO udeležijo njihovi namestniki, ki morajo biti prav tako izvoljeni na občnem zboru.
Če se število članov UO med trajanjem mandata zmanjša za polovico, lahko UO nadomestno voli nove člane, da bi delo lahko nemoteno teklo, vendar jih je potrebno potrditi na prvem naslednjem občnem zboru.
UO lahko oblikuje za opravljanje nalog iz svojega delovnega področja stalna in občasna delovna telesa.
Pristojnosti UO so naslednje:
Seje UO sklicuje predsednik ali podpredsednik društva.
Seje UO pristojni sklicuje po potrebi.
Seja UO je sklepčna, če je navzočih najmanj polovica članov, sklepi pa so sprejeti če zanje glasuje najmanj polovica prisotnih.
Predsednik in podpredsednik zastopata in predstavljata društvo pred državnimi in drugimi organi in organizacijami v državi in tujini.
Predsednik društva je hkrati predsednik upravnega odbora in ga občni zbor izvoli za dobo 4 let. V njegovi odsotnosti UO vodi podpredsednik.
Nadzorni odbor ima tri člane. NO izvoli izmed svojih članov predsednika in njegovega namestnika.
NO spremlja in nadzoruje delo vseh organov DU, zlasti pa celotno gospodarsko, finančno in materialno poslovanje.
Člani NO imajo pravico in dolžnost prisostvovati občnim zborom, sejam UO ter morajo imeti na razpolago vsa gradiva.
NO poroča o svojih ugotovitvah občnemu zboru in o njih sproti obvešča UO. NO je za svoje delo odgovoren občnemu zboru. NO je sklepčen če so prisotni vsi trije člani, sklepi pa so veljavno sprejeti, če glasuje večina prisotnih.
Častno sodišče ima predsednika in dva člana ter njihove namestnike.
ČS izvoli izmed sebe predsednika in njegovega namestnika. ČS obravnava grobe kršitve teh pravil ZDUS, če je član DU ta pravila grobo kršil, povzročil DU ali drugemu veliko škodo, ali je bil kaznovan s pravnomočno sodbo na nepogojno kazen zapora zaradi naklepnega kaznivega dejanja.
ČS lahko izreče članu naslednje ukrepe:
Član DU se zoper sklep ČS lahko pritoži občnemu zboru v roku 30 dni od vročitve sklepa. O pritožbi odloča občni zbor na prvi seji. ČS je sklepčno če je prisotna večina članov in sklep je veljavno sprejet, če zanj glasuje večina prisotnih.
ČS deluje na podlagi poslovnika o delu ČS ZDUS.
ČS je za svoje delo odgovoren občnemu zboru.
Društvo deluje kot celota, vendar lahko UO za posamezne dejavnosti ustanovi interesne skupine iz vrst članov-bivših delavcev elektrarn in uprave.
Delovanje interesnih skupin je lahko le v okviru dejavnosti, namena in ciljev društva in ne pridobitno.
Interesne skupine lahko pod pogoji iz tega člena in zakona za svoje delovanje uporabljajo znak društva.
Interesne skupine za svoje delovanje odgovarjajo UO društva.
Interesne skupine niso pravne osebe.
XII. Financiranje društva in način opravljanja nadzorstva
nad razpolaganjem s finančnimi in drugimi sredstvi
društva
DU pridobiva finančna sredstva za svoje delovanje:
Če društvo pri opravljanju svoje dejavnosti ustvari presežek prihodkov nad odhodki, ga mora porabiti za izvajanje dejavnosti, za katero je bilo ustanovljeno.
Presežek prihodkov nad odhodki, ki ga društvo doseže z neposrednim opravljanjem pridobitne dejavnosti iz prejšnjega člena, se sme uporabiti le za izboljšanje te dejavnosti za potrebe DU in za društvene dejavnosti.
Društvo mora zagotavljati podatke o svojem finančno-materialnem poslovanju na način in v obliki, ki ju določi s posebnim aktom. Podatki se izkazujejo v skladu z računovodskim standardom društva.
Društvo vodi poslovne knjige po sistemu dvostavnega knjigovodstva, ki je prirejeno za njegove potrebe.
Društvo lahko s posebnim aktom odloči, da bo vodilo knjigovodstvo v skladu s tretjim odstavkom 26. člena zakona o društvih.
Poročilo o poslovanju, ki ga obravnava in sprejme občni zbor društva, mora prikazovati resnično stanje o premoženju in poslovanju društva, ter mora biti sestavljeno v skladu s pravili računovodskega standarda za društva.
DU ima kot vire lastnih sredstev lahko namenske in druge sklade.
Namenski skladi so:
Denarna sredstva namenskih skladov DU morajo biti naložena na TRR DU.
UO odloča o ustanavljanju in ukinjanju skladov DU, razen vzajemnega sklada (skrajšano: VS).
Člani DU so lahko tudi člani sklada VS, organiziranega v ZDUS. Za te člane UO vsako leto pobere prispevek in ga odvede na TRR ZDUS.
DU vodi o tem članstvu posebno kartotečno evidenco.
Javnost finančno-materialnega poslovanja je zagotovljena s pravico članov DU do vpogleda v finančno-materialno dokumentacijo.
Odredbodajalca za izvajanje finančnega načrta sta predsednik in podpredsednik društva.
Nadzorstvo nad finančno-materialnim poslovanjem DU opravlja NO v skladu s temi pravili.
Nadzorstvo nad zakonitostjo, namembnostjo in gospodarno ter učinkovito porabo javnih sredstev, ki jih DU sprejme za izvajanje svoje dejavnosti, opravlja računsko sodišče.
DU je dolžan voditi evidenco o svojem premoženju v skladu z računovodskimi standardi za društva.
DU je dolžno s svojim premoženjem gospodariti kot dober gospodar. Objekte in druge nepremičnine, ki so last DU, sme odtujiti samo občni zbor z večino glasov članov DU.
XIII. Javnost dela
Delovanje DU je javno. Javnost dela je zagotovljena s tem, da so sestanki, na katerih se obravnava delo DU dostopni vsem članom in drugim občanom in jim je tako dana možnost, da se seznanijo z delom društva.
DU obvešča javnost o svojem delu preko oglasne deske, z obvestili, preko glasila »Naš stik«, »Dravski val« , »Vzajemnost«, ter drugih sredstev javnega obveščanja, tiskovnih konferenc ali na drug primeren način.
Člani DU imajo pravico biti obveščeni o delovanju in poslovanju DU ter drugih vprašanjih, ki so pomembna zanje.
Za uresničevanje javnosti dela in obveščanje so odgovorni:
XIV. Sponzorji in donatorji
Društvo lahko ima tudi sponzorje. Sponzorji so lahko fizične ali pravne osebe, ki društvu materialno, moralno ali kako drugače pomagajo. Sponzorji lahko sodelujejo in razpravljajo na sejah občnega zbora, nimajo pa pravice odločati.
Donatorji so pravne in fizične osebe, ki društvu namenijo finančna sredstva za uresničevanja ciljev društva.
DU lahko preneha delovati po sklepu občnega zbora ali po samem zakonu.
Občni zbor z večino glasov svojih članov sprejme sklep o prenehanju delovanja DU in sklep o prenosu premoženja društva, ki ostane po poravnavi vseh obveznosti društva.
Preostanek premoženja po poravnavi vseh obveznosti društvo lahko prenese na zavod, ustanovo ali drugo nepridobitno pravno osebo s podobnimi cilji, kot jih je imelo društvo.
Če občni zbor preostanka premoženja po poravnavi vseh obveznosti društva ne prenese, premoženje pripade lokalni skupnosti, na kateri je društvo imelo svoj sedež.
Preostanka premoženja, ki ostane po poravnavi vseh obveznosti društva, društvo v prenehanju ne more prenesti na politično stranko.
Proračunska sredstva se vrnejo v proračun.
O tem sklepu mora predsednik ali oseba, ki jo občni zbor pooblasti, v 30 dneh obvestiti upravno enoto, pri kateri je DU registrirano in zahtevati izbris društva iz registra društev.
Če društvo ne ravna po določilih predhodnega člena teh pravil, odloči o prenosu premoženja v skladu s predpisi o likvidaciji pravnih oseb zasebnega prava določen pristojni državni organ.
Odločitev nadomesti sklep iz predhodnega člena teh pravil.
Ta pravila, kakor tudi spremembe in dopolnitve teh pravil sprejema občni zbor društva z večino glasov svojih članov.
Ta pravila pričnejo veljati, ko po sprejemu na občnem zboru pristojni organ Upravne enote izda odločbo o registraciji sprememb pravil.
Maribor, 27.03.2013
PODPREDSEDNICA: P R E D S E D N I K :
Sonja Šrol Branko Oman
05. December. 2024
13. November. 2024
10. September. 2024
LITIJA Z OKOLICO - IZLET V SRCE SLOVENIJE
Odhod avtobusa ob 06.00 uri iz Dravograda in ob 7.00 uri iz Maribora - Elektrarna Mariborski otok.
več...18. June. 2024